İptal / İade / Değişim


Almış olduğunuz ürünü, ambalajı açılmadan, kullanmadan, bozulmasına imkân vermeden satış faturası tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade, değişim yapabilirsiniz. Orijinal kutusu bozulmuş, tekrar satışa sunulma özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi, değişimi kabul edilmemektedir. Ürünler, eğer var ise standart aksesuarları ile birlikte ve hasarsız iade edilmelidir. İade, değişim ürünlerinizi, ürünü iade etmeden önce, İade / İptal / Değişim formunu doldurun. Talebiniz bize ulaştığında sizinle iletişime geçerek nasıl iade / iptal / değişim işlemini tamamlayacağınızı bildireceğiz. İade, değişim nedeniyle ödenecek taşıma masrafları, tüketici tarafından karşılanır.

İptal işlemi için de İade / İptal / Değişim formunu doldurmanız gerekmektedir. Ürün size ulaşmamış olacağı için gönderim iptal edilir ve isteğinize göre ücret iadesi ya da alternatif ürün gönderilir.

Kişiye özel ürünler, daha sonra başkasına satılamayacağı ve o kişiye özel olarak işleneceği için iade, iptal, değişim işlemi yapılmaz.

2. Taşıma Sırasında Hasar Görmüş Ürünler

Taşıma sırasında hasar görmüş ürünü tespit etmek için kapınıza gelen siparişi, kargo yetkilisinin yanında açıp, faturası ile karşılaştırınız. Bir hata, eksiklik ve tahribat olup olmadığını kontrol ediniz. Almış olduğunuz üründe tahribat veya eksiklik olması durumunda, kargo görevlisinin yardımı ile tutacağınız tutanakta belirtip, ürünü kargo yetkilisine teslim ediniz. Aksi halde ürünü eksiksiz aldığınız kabul edilip iade, değişim işlemi gerçekleştirilmez. Tutanaksız olarak gönderilen ürünlerin iadesi, değişimi kabul edilmez. Bu belgelerin tarafımıza ulaşmasını takip eden 14 gün içerisinde ürün bedelinin müşteriye iadesi, ödeme şekline göre (Mesafeli Satış Sözleşmesi madde 7.2’ye göre) iade edilir. İsteğinize göre iade işlemi tamamlanır ya da eşdeğer ürün talebiniz olursa gönderilir. Taşıma masrafları tarafımıza aittir.

3. Ayıplı Ürünler

Teslimat sırasında fark edilemeyip, ürünün uygulamasından meydana çıkan ayıplı ürünün/ürünlerin hatalarını belirterek, fatura ve sipariş numaranızla birlikte İade / İptal / Değişim formunu doldurunuz. Firmamız, belirtmiş olduğunuz sorunun, ürün ayıbı olduğu sonucuna varması durumunda, sizinle iletişime geçilerek, ayıplı ürünü/ürünleri test edilmek üzere firmaya göndermeniz istenecektir. Yapılan inceleme sonucunda, firmadan gelen raporda test edilen üründe bozukluk görülür ise talebinize göre ürün iade, değişim işlemi uygulanır. Ayıplı üründe taşıma masrafları tarafımıza aittir.


İptal / İade / Değişim Formu


İade / İptal / Değişim
İade,
İptal,
Değişim,
Adını Soyadınız
Kayıtlı Mail Adresiniz
Telefon Numaranız
İade / Değişim Nedeniniz
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?